کاراته کا‌های ایران در انتظار ۴ مدال طلا و ۸ برنز

کاراته کاهای ایرانبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از فدراسیون کاراته؛ پانزدهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا با حضور ۳۱۲ کاراته کا از ۲۹ کشور به میزبانی “امان” اردن آغاز شده است که چهار کاراته کای ایران به فینال راه یافته اند و هشت نماینده کشورمان هم برای کسب مدال برنز امروز به روی تاتامی خواهند رفت.
حمیده عباسعلی، مجید حسن نیا، علی اصغر آسیابری و صالح اباذری برای کسب مدال طلا به مصاف رقبا می‌روند و طراوت خاکسار، مبینا کاویانی، شیما آل سعدی، امیررضا میرزایی و مهدی خدابخشی در بخش کومیته، امیربهادر تدین در کاتای انفرادی، تیم کاتای ایران با ترکیب (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد دلیخون) در بخش مردان و تیم کاتای بانوان با ترکیب (الناز تقی پور، نجمه قاضی زاده و شادی جعفری) برای کسب مدال برنز رقابت می‌کنند.
در روز نخست این مسابقات و در وزن ۵۵- کیلوگرم مجید حسن نیا ابتدا نماینده هنگ کنگ را ۶ بر یک شکست داد، سپس مقابل کاراته کایی از مالزی پس از تساوی پنج به پنج در وقت قانونی مبارزه، با رای داوران در هانتی برنده شد. او در سومین دیدار مقابل نماینده هند با نتیجه ۹ بر صفر پیروز شد و به دیدرا نهایی رسید. حسن نیا امروز برای کسب مدال طلا به مصاف “صعود البشیر” عربستانی می‌رود.
علی اصغر آسیابری هم در وزن ۷۵- کیلوگرم، ابتدا حریفی از هنگ کنگ را ۶ بر یک برد، سپس ۲ بر یک نماینده چین را شکست داد و در سومین دیدار هشت بر پنج حریف عربستانی را مغلوب کرد تا در فینال امروز روبروی “وی، چون سو” از چین تایپه قرار بگیرد.
همچنین صالح اباذری در وزن ۸۴+ کیلوگرم، ابتدا نماینده تایلند را سه بر یک از پیش رو برداشت، سپس حریف قطری را ۶ بر سه مغلوب کرد. او در سومین مبارزه پنج بر ۲ بر کاراته کایی از اندونزی غلبه کرد و گام به فینال گذاشت. اباذری در فینال “کاگاوای” ژاپنی را پیش رو خواهد داشت.
در وزن ۶۸+ کیلوگرم، حمیده عباسعلی با برتری سه بر صفر مقابل نماینده اندونزی گام به دور دوم گذاشت. او در دومین دیدار حریف هندی خود را هشت بر صفر مغلوب کرد تا مقابل “آیومی یوکوزا” ژاپنی قرار بگیرد. عباسعلی مقابل کاراته کای ژاپنی پس از تساوی صفر به صفر در هانتی (رای داوران) برنده تاتامی شد و به فینال راه یافت. او در دیدار پایانی مقابل “سون وون ژو” از چین تایپه قرار خواهد گرفت.
اما در وزن ۵۵- کیلوگرم، طراوت خاکسار پس از برد ۲ بر یک در نخستین مبارزه مقابل حریف ویتنامی، در ادامه چهار بر یک حریف کره‌ای را شکست داد، اما در مبارزه سوم هشت بر چهار مغلوب نماینده چین تایپه شد و به جدول شانس مجدد رفت. او امروز برای کسب مدال برنز مقابل برنده دیدار قزاقستان و مالزی قرار می‌گیرد.
مبینا کاویانی در وزن ۶۸- کیلوگرم در نخستین دیدار ۶ بر ۲ نماینده کشور میزبان را شکست داد، سپس پنج بر ۲ بر حریف ازبکستانی غلبه کرد و در نیمه نهایی به تساوی یک به یک مقابل کاراته کای ژاپنی رسید تا نماینده ژاپن در هانتی برنده مبارزه شود و کاویانی امروز برای کسب مدال برنز به مصاف برنده چین و هند می‌رود.
شیما آل سعدی در وزن ۶۱- کیلوگرم ابتدا حریفی از سریلانکا را هشت بر صفر برد، در ادامه ۱۱ بر ۲ مغلوب نماینده ویتنام شد تا امروز در گروه شانس مجدد به مبارزاتش ادامه دهد.
در وزن ۶۷- کیلوگرم، امیررضا میرزایی ابتدا نماینده ویتنام را ۲ بر صفر برد، سپس حریف چینی را با همین نتیجه شکست داد و در مبارزه سوم سه بر یک کاراته کای یمنی را شکست داد. او در نیمه نهایی مقابل حریف اردنی پس از تساوی سه به سه با قانون سنشو (کسب امتیاز نخست) شکست خورد و برای کسب مدال برنز امروز با یکی از کاراته کا‌های ازبکستان، نپال و پاکستان مبارزه خواهد کرد.
مهدی خدابخشی در وزن ۸۴- کیلوگرم در گام نخست حریف عراقی را هشت بر صفر برد، در مبارزه دوم مقابل “ریوتارو آراگا” ژاپنی با امتیاز هانسوکو مغلوب شد. او با راهیابی حریف ژاپنی به فینال، فردا در جدول شانس مجدد مبارزه خواهد کرد.
اما در مسابقات روز نخست، در وزن ۶۰- کیلوگرم، امیر مهدی زاده پس از تساوی یک به یک با رای داور در هانتی مغلوب حریفی از ژاپن شد و از دور مسابقات کنار رفت و در وزن ۵۰- کیلوگرم، سارا بهمنیار در نخستین دیدار یک بر صفر نتیجه را به حریف فیلیپینی واگذار کرد و از حضور در ادامه مسابقات بازماند.
همچنین نمایندگان ایران در بخش کاتا هم ر. روز نخست به رقابت با حریفان آسیایی خود پرداختند که در کاتای انفرادی مردان، امیربهادر تدین ابتدا “دلوس سانتوس” از فیلیپین را چهار بر یک شکست داد، سپس با نتایج مشابه پنج بر صفر مقابل “آراکا بانرجی” از هند و “مو شیک” از چین به برتری رسید، اما در چهارمین رقابت چهار بر یک نتیجه را به “تایی وانگ” از چین تایپه واگذار کرد تا در جدول شانس مجدد برای کسب مدال برنز به رقابت با “کریس چنگ مان”، از هنگ کنگ برود.
کاتای تیمی مردان با ترکیب ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد دلیخون پنج بر صفر تیم سریلانکا را شکست داد و در ادامه با همین نتیجه مغلوب ژاپن شد تا برای کسب مدال برنز به مصاف تیم کویت برود.
کاتای تیمی بانوان هم با ترکیب الناز تقی پور، نجمه قاضی زاده و شادی جعفری ابتدا سریلانکا را پنج بر صفر شکست داد و در دومین دیدار چهار بر یک مقابل مالزی شکست خورد تا برای کسب مدال برنز با تیمی از هند مبارزه کند.
اما در کاتای انفرادی بانوان نگین باقری در نخستین رقابت خود “آدا وونگ” از کره جنوبی را چهار بر یک برد و در دومین مبارزه سه بر ۲ مغلوب “لائو مو سونگ” از هنگ کنگ شد و با توجه به شکست حریف هنگ کنگی مقابل کاتاروی ژاپن، باقری از دور رقابت‌ها کنار رفت.

منبع: iribnews.ir